Finančná analýza
Finančná analýza slúži na zistenie zdravia podniku, identifikovanie slabín, ktoré vedú k problémom a determinovanie silný stránok, ktoré je potrebné využiť. Inak povedané finančná analýza predstavuje ohodnotenie minulosti, súčasnosti a predpokladanej budúcnosti finančného hospodárenia firmy. Jej cieľom je spoznať finančné zdravie firmy, identifikovať slabiny, ktoré by v budúcnosti mohli viesť k problémom a determinovať silné stránky, na ktorých by firma mohla stavať.
Finančná analýza odhaľuje skryté rezervy a podnecuje k hľadaniu nových možností pre zvyšovanie podnikovej výkonnosti. Napomáha ku kontinuálnemu zlepšovaniu a zefektívňovaniu činností, ktoré vyúsťuje do rastu hodnoty podniku. Prostredníctvom návrhu opatrení pomáha k dosiahnutiu podnikových cieľov.
Rovnako dobre poslúži ako podklad pre strategické plánovanie rozvoja podniku. Finančnou analýzou zisťujeme súčasnú finančnú situáciu podniku aj jej budúci vývoj. Je to vzťah medzi zdrojmi a potrebami kapitálu (súvaha Majetok = Kapitál).
Základnými vstupmi do finančnej analýzy sú interné zdroje informácií doplnené o externé zdroje. Medzi základné zdroje patria finančné výkazy tvoriace účtovnú závierku (súvaha, výkaz ziskov a strát) a príloha k účtovnej závierke. ďalším dôležitým zdrojom informácii sú výsledky podnikov v odvetví. Slúžia na porovnanie výkonu podniku s odvetvím a zistiť jeho pozíciu v priestore.
Užívatelia finančnej analýzy
Informácie týkajúce sa finančného stavu podniku sú dôležité jednak pre manažérov podniku, ale aj ďalších subjektov. Užívateľa finančnej analýzy môžeme rozdeliť na externé a interné:
- Externí používatelia:
- Banky, veritelia
- Investori
- Manažéri konkurencie
- Štát a jeho orgány
- Zákazníci a dodávatelia
- Interní užívatelia:
- Manažéri
- Odborári
- Zamestnanci
Finančná analýza podniku obsahuje:
- Analýzu štruktúry majetku a zdrojov krytia
- Analýzu štruktúry výnosov a nákladov
- Zlaté bilančné pravidlo financovania
- Analýza pomerových finančných ukazovateľov:
- Zistenie vplyvov, ktoré spôsobili zmenu pomocou pyramidového rozkladu ukazovateľov:
- Rozklad ukazovateľa rentability vlastného kapitálu
- Rozklad ukazovateľa rentability vlastného kapitálu pomocou Du pontovej rovnice (zistenie externých vplyvov ako je daňové zaťaženie a úrokovú redukciu zisku)
- Analýza čiastkových vplyvov nákladovosti
- Analýza činiteľov ovplyvňujúcich tržby a mzdové náklady
- Analýza štruktúry výsledku hospodárenia
- Prognózovanie budúcej finančnej situácie
- Zhrnutie celkovej finančnej situácie, kde by nemali chýbať oblasti na zlepšenie